Nasadzenia na skarpach w ogrozie przydomowym

ogródprzydomowy - Rzeszów

Skarpy to fragment ogrodu, który z jednej strony wprowadza do ogrodu sporo urozmaicenie i mozliwość ciekawej aranżacji przestrzeni, ale jednocześnie ich zagospodarowanie może być klopotliwe. Jeśli skarpy są łagodne możemy na nich założyc trawnik. Kłopot pojawia się gdy są one zbyt strome by wygodnie na nich kosic trawę - wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się okrycie ich roslinnościa okrywową.

Przedstawiana przez nas aranżacja skarp w przydomowym ogrodzie w Rzeszowie może służyć za przykład jak w stosunkowo niedrogi i prosty sposób stworzyć ciekawą i łatwa w utrzymaniu kompozycję.
Podstawowym elementem nasadzen są tu rośliny okrywowe, które zostały posadzone w różniacych się barwą oraz docelową wysokością, niewielkich grupach. Znalazło się tu miejsce dla najniższej irgi Ursynów (ok. 30 cm wysokości), nieco wyzszego jałowca pośredniego Gold star (ok. 50cm wysokości) i w końcu najwyższej sosny górskiej var. pumilo (ok. 1 m wysokości). Rośliny okrywowe posadzona na tyle gęsto aby w krótkim czasie okryły skarpy.
Dodatkowym elementem w kompozycji są kolumnowe cisy Hicksii oraz niewielkie drzewko - czerwonolistna śliwa wiśniowa Pissardi. Rosliny te wprowadzono z myślą o tym, by urozmaicić kompozycję w pionie oraz wprowadzić mocny akcent kolorystyczny, który doda całości wyrazistości.