projektowanie ogrodów w Rzeszowie usługi ogrodnicze rzeszów

Ogród w cieniu

Przedstawiamy projekt ogrodu położonego w okolicach Rzeszowa. Zaplanowane rozwiązania mają na celu jak najlepsze wykorzystanie niewielkiej i trudnej do zagospodarowania działki. Dobór gatunków i odmian roślin był w dużej mierze sankcjonowany warunkami świetlnymi panującymi na posesji. Wąska działka, otoczona ze wszystkich stron wysokimi żywopłotami wymusza wybór roślin zdolnych do wzrostu w cieniu i półcieniu. Jednocześnie istniejące żywopłoty iglaste stwarzają warunki zacisza, dzięki czemu możliwa jest tu uprawa krzewów wrzosowatych, magnolii, hortensji, czy klonów palmowych, które na otwartych powierzchniach są uszkadzane przez mróz i wiatr. Wymienione wyżej rośliny zostaną uzupełnione kwitnącymi krzewami liściastymi, bylinami i roślinami cebulowymi, które wprowadzają do projektowanego ogrodu sezonowa zmienność, dzięki czemu będzie on atrakcyjny przez cały sezon.

Rosnące już na działce drzewa iglaste (głównie świerki) o ekspansywnych systemach korzeniowych zmuszają w znacznej mierze zawężają wybór roślin osłonowych wprowadzanych pod nimi. Przydatne okazać się mogą tutaj kolumnowe odmiany cisów, zdolne do wzrostu w cieniu, a jednocześnie znoszące suche podłoże.

Niemal cały obszar frontowej części ogrodu obejmują żwirowe rabaty położone po dwóch stronach parkingu. Mają one być wizytówką domu, dlatego też w doborze szaty roślinnej postawiono na rośliny efektownie kwitnące – różaneczniki, azalie, byliny letnie, tulipany i krzewy liściaste. Dobór roślin uwzględnia sezonową zmienność, tak aby ogród zmieniał się wraz z porami roku.

Część ogrodu położona na tyle posesji ma być miejscem odpoczynku domowników. Zdecydowana większość obszaru zajęta będzie przez trawnik, otoczony z trzech stron istniejącymi żywopłotami, a z czwartej bryłą budynku. Nasadzenia roślin ozdobnych ograniczono do jednego narożnika i wąskiego pasa przy tarasie. W ten sposób powstaje stosunkowo rozległa przestrzeń, które stanowić będzie miejsce zabaw dla dzieci. Część tarasu od pozostałej części ogrodu oddzielona zostanie pergolą, co zapewni poczucie spokoju i intymności dla odpoczywających tu osób.