Po co sporządzać projekt ogrodu?

Planując założenie ogrodu często zastanawiamy się, czy konieczne jest sporządzanie projektu ogrodu - w końcu jest to dodatkowy koszt. Po co i do czego potrzebny jest projekt ogrodu? Czy nie można wszystkiego planować na bieżąco? Otóż można, ale czy warto? Oto kilka powodów dla których warto sporządzić projekt ogrodu.

Powód pierwszy - wiemy jak będzie wyglądać nasz ogród

Posiadając projekt ogrodu będziemy wiedzieć jak nasz ogród będzie wyglądał w przyszłości. Ma to znaczenie ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Ogród tuż po założeniu i po kilku latach to dwie różne sprawy - mało jest osób posiadających tak doskonałą wyobraźnię, aby w dokładny sposób wyobrazić sobie jak przestrzeń wokół naszego domu zmieni się w ciągu kilku, lub kilkunastu lat. Do projektu ogrodu natomiast dołączone są wizualizacje, które dokładnie przedstawią wygląd wyrośniętego ogrodu. Wizualizacje ogrodu w dużym stopniu ułatwiają wybór koncepcji zagospodarowania ogrodu, dzięki czemu łatwiej jest stworzyć przemyślany i spójny projekt który będzie gwarancją harmonijnie wyglądającego ogrodu przez wiele lat. Ponadto posiadając dobry projekt ogrodu unikniemy wielu błędów związanych z zagospodarowaniem przestrzeni wokół naszego domu jak choćby zbyt gęste posadzenie roślin, lub posadzenie roślin, które są zbyt duże i zabierają znaczną część przestrzeni w małym przydomowym ogrodzie. Sporządzenie dobrego projektu ogrodu będzie zatem gwarancją naszego zadowolenia z posianego ogrodu na wiele lat, zaoszczędzi nam rozczarowań i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przerabianiem błędnie wybranych rozwiązań.

Powód drugi - dobrze zaplanowany ogród jest funkcjonalny

Oprócz kwestii estetycznych ważnym jest również to, że sporządzając projekt ogrodu możemy w przemyślany sposób zoptymalizować przestrzeń wokół naszego domu pod kątem naszych potrzeb i tego w jaki sposób będziemy korzystać z ogrodu. Na projekcie naniesione zostaną wszystkie obiekty, które znajda się w ogrodzie co ułatwia podjęcie decyzji o tym np. jak duży powinien być podjazd do garażu ile miejsca można przeznaczyć na trawnik, a ile na kompozycje z roślin, gdzie będzie najbardziej optymalne miejsce dla altany, a gdzie dla placu zabaw dla dzieci.

Powód trzeci - wiemy ile będzie kosztować ogród

Projekt ogrodu jest potrzebny do wyceny zakładanego ogrodu. Jeśli klient poinformuje projektanta w jakiej kwocie powinny zmieścić się koszty związane z urządzaniem ogrodu, to na ogół nie ma problemu, aby tak dobrać elementy w ogrodzie, aby się w tej kwocie zmieścić. Ponieważ założenie ogrodu to nieraz dość spory koszt warto być na niego przygotowanym. Ponadto posiadając projekt łatwiej jest ustalić z wykonawcą zakres prac do wykonania i cenę z te prace.