Ogród przyjazny dzieciom - jak go stworzyć

Miejsce zabaw dla dzieci w przydomowym ogrodzieOgród to miejsce do odpoczynku i zabaw dla całej rodziny, w tym również najmlodszych jej członków - dzieci. Projektujac ogród, w którym czas spędzać będą dzieci należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, tak aby nasz przyomowy ogród był dla nich miejscem atrakcyjnym, ale i bezpiecznym.

Miejsce do zabaw

Najważniejszym miejscem dla dzieci w ogrodzie będzie z pewnością plac zabaw. W zależności od wieku dziecka powinny znalęźć się tutaj urządzenia zabawowe, zjeźdrzalnie, huśtawki, ścianki do wspinaczki, piaskownice itp. Bardzo ważne jest aby miejsce zabaw było odpowiednio usytuowane w ogrodzie. Plac zabaw powinien być w takim miejscy, aby rodzice mogli mieć cały czas swoje pociechy na oku - najlepiej jeśli znajdzie się on np. blisko okien z kuchni, lub salonu. Miejsce do zabaw powinno być choćby częściowo zacienione. Szczególnie istotne jest aby miejsce, w którym bawią się dzieci ocienione było w południe i wczesnym popołudniem. Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie placu zabaw w sąsiedztwie miękkiej, niekłującej roślinności, która będzie amortyzować upadki dzieci.

Oprócz placu zabaw ważnym miejscem w ogrodzie dla dzieci będzie boisko do gier. Na boisko najlepiej sprawdzi się rozległa, równa połać trawnika. Najkorzystniej przestrzeń taką, podobnie jak w przypadku placu zabaw, otoczyć nasadzeniami drzew i krzewów o miękich i pozbawionych kolców pędach, które złagodzą upadki i bezpiecznie wyhamuja rozpędzonego malca.

Bezpieczne materiały

Tworząc ogród przyjazny dzieciom należy dopilnować, aby wykorzystać w nim bezpieczne dla nich materiały. Absolutnie należy unikać w miejscach gdzie bawić się będą dzieci umiejscawiania elementów o ostrych krawędziach. W pobliżu huśtawek, zjeżdrzalni itp. nie powinny znajdować się większe głazy, krawężniki, lub elementy betonowe. Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie placu zabaw na trawniku, lub rozsypanie pod urządzeniami do zabaw kilkucentymetrowej warstwy piasku. Doskonałą nawierzchnia do umiejscowienia na niej placu zabaw jest nawierzchnia ze specjalnych elementów gumowych.

Dużym zagrożeniem dla dzieci w ogrodzie są większe oczka wodne i stawy. Jeśli planujemy umiejscowienie takiego obiektu w ogrodzie należy zadbać o to by brzegi zbiornika wodnego były możliwie łagodne, tak aby jeśli dziecko wpadnie do niego mogło bez problemu się z niego wydostać. Dobrze jest maksymalnie utrudnić dzieciom dostep do oczek wodnych i stawów przez otoczenie ich gęstą roslinnością, lub niskim ogrodzeniem.

Odpowiedni dobór roślin

W ogrodzie przyjaznym dzieciom należy z rozmysłem sadzić rośliny. Należy wybierać rośliny, które nie są trujące i tak np. powinno się unikać cisów, złotokapów, czy śnieguliczek. Ważne przy doborze roślin jest to, aby w ograniczonym zakresie stosować rośliny cierniste - w miejscach, w których bawić się będą nasze pociech należy unikać berberysów, ogników, róż, tarniny, igliczni. Rewelacyjne do obsadzania miejsc aktywności dzieci będą rośliny o miękkich gałęziach i liściach - jeśli dziecko wpadnie w taką roślinność nie stanie mu się krzywda, a niejeden upadek rozpędzonego malca może zostać zamortyzowany np. przez wyznaczający granice placu zabaw niski żywopłocik z niskich krzewów liściastych.