Najpiękniejsze krzewy i drzewa kwitnące wczesną wiosną

Przedwiośnie i wczesna wiosna to okres w którym często nie możemy się wprost doczekac pierwszych oznak życia w ogrodzie. Jednocześnie jest to okres kwitnienia wielu krzewów liściastych, które właśnie wtedy prezentują się najpiękniej. Wiele spośród nich świetnie nadaje się do przydomowych ogrodów. Poniżej przedstawiamy listę tych szczególnie ciekawych i efektownych dla których warto wygospodarować odrobinę miejsca w swoim ogrodzie.

Forsycja pośrednia

Jest to wyjątkowo efektownie kwitnący krzew. Kwiaty są koloru intensywnie żółtego i pojawiają się najczęściej w ostatniej dekadzie marca zdobiac krzew do poczatku maja. Krzew dorasta w zależności od odmiany od 1 do 3 m wysokości, rośnie bardzo szybko i ma luźny wyprostowany pokrój. Istnieje wiele odmian forsycji różniących się siłą wzrostu i intensywnoącią kwitnienia. Forsycję najlepiej usytuować w narozniku ogrodu w otoczeniu innych barwnych krzewów liściastych dla których w lecie stanie się tłem. Nieźle wygląda forsycja w zestawieniu z dużymi iglakami np. niebieskawym świerkiem kłujacym, lub sosnami z którymi intensywnie kwitnaca forsycja pieknie kontrastuje. Z forsycji można również stworzyć żywopłot.

Tawuły szara i wczesna

Tawuła szara - piękny krzew do przydomowego ogrodu

Tawuły te zakwitają początkiem kwietnia i kwitna do poczatku maja. Ich długie pędy, aż uginaja się pod masą śnieżno białych, drobnych kwiatów. Krzewy te dorastaja do ok. 1,5-2 m wysokości, a ich pędy przewisają, przez co rosliny te maja rozłożysty pokrój. Tawuły szara i wczesna świetnie nadaja się na żywopłot, choć dobrze prezentuja się również w kompozycji z innymi krzewami liściastymi.

Magnolie Soulane'a, purpurowa, gwiażdzista i japońska

Magnolie to niewątpliwie królowe wiosny. Magnolia gwiaździsta i japońska zakwitają początkiem kwietnia dużą ilością śnieżnobiałych kwiatów. Magnolie Soulene'a i purpurowa zakwitają nieco później i maja mniej kwiatów od poprzednio wymienionych gatunków, rekompensują to jednak wielkością kwiatów i ich piękną barwą która w zależności od odmiany waha się od liliowej, przez różową, aż do buraczkowej. Magnolie są na ogół dużymi krzewami, lub niewielkimi drzewami i w zależności od odmiany mogą osiągać od 3 do kilku metrów wysokości. Dla magnoli należy wybrać miejsca zaciszne, nie narazone na zimowe wiatry i przymrozki. Niestety często zdaża się że magnolie nie zakwitają z powodu przemrożenia pąków kwiatowych. magnolie najpiękniej prezentują się posadzone pojedynczo na tgrawniku, ale można je również wkomponować w nasadzenia innych roślin.

Pigwowiec pośredni i japoński

Pigwowce zakwitaja w połowie kwietnia wraz z rozwojem liści. Ich piekne kwiaty są koloru czrwonego, pomarańczowego, lub białego. Pigwowce to zwarte krzewy średniej wielkości - dorastają do 1-2 m wysokości. W zależności od odmiany mają mniej lub bardziej rozłożysty pokrój. Krzewy te świetnie wygladają sadzone w grupach, w kompozycjach z innymi krzewami kwitnacymi wiosna, jak również z iglakami które stanowia tło dla ich kwiatów.

Migdałek trójklapowy i wiśnie japońskie

Wisnia piłkowana - małe drzewo do przydomowego ogroduMigdałek i wiśnie japońskie to w zależności od sposobu produkji sadzonek niewielkie dzewka, lub spore krzewy. Ich główna ozdoba są pojawiajace się w kwietniu piękne, delikatne i bardzo liczne różowe kwiaty, które na ogół są pełne. Migdałek to najczęściej duży, gęstry krzew o kulistym pokroju. Wiśnie japońskie to na ogół małe drzewka, z których najpopularniejsza jest wisnia pilkowana. Przybieraja one najróżniejszy pokrój np. kolumnowy jak w przypadku odmiany Amonagawa, płaczący u odmiany Kiku shidare, lub odwroconego stożka u odmiany Kanzan. Zarówno migdałek jaki i wiśnia piłkowana są dość wrażliwe na mróz i choroby. Dla roślin tych należy wybierać miejsca osłonięte od zimnych wiatrów i nie narażone na przymrozki.

Jabłonie i śliwy ozdobne

Są to na ogół nieduże drzewka kwitnące od polowy kwietnia do poczatku maja. Ich kwiaty są bardzo liczne od białych po ciemnoróżowe. Istnieje wiele odmian ozdobnych, często o barwnych liściach jak np. czerwonolistna odmiana śliwy Pissardi, lub jabłoni Profusion. Drzewa te świenie nadaja się do kompzycji z bylinami i niedużymi krzewami liściastymi.