Ścieżki w ogrodzie. Z czego je zbudować?

Jak zaprojektować ścieżki w ogrodzieScieżki w ogrodzie to bardzo ważne elementy, które spełniają nie tylko funkcje komunikacyjne, ale porządkują również przestrzeń ogrodu i mogą stanowić istotny komponent dekoracyjny. Sposób w jaki ścieżki zostana poprowadzone przez przestrzeń ogrodu nadaja jej konkretny charakter i tak np. chcac uzyskać efekt wieloplanowosci i tajemniczy nastrój warto scieżki uczynić krętymi i częściowo przeciąć nimi większe grupy roślin. Jeśli chcemy z kolei uzyskać bardzo klarowną i wyrazistą kompozycje ogrodu warto scieżki poprowadzić prostymi liniami, załamujacymi się pod kątem prostym. Projektujac układ ogrodowych ścieżek należy pamietać o tym by w możliwie wygodny i funkcjonalny sposób łączyły wazne dla nas fragmenty ogrodu np. taras i miejsce na altane.

Materiałów z których można wykonać ścieżkę w ogrodzie jest mnóstwo, a ich wybór zależeć będzie od tego jaki charakter ma ogród i jaki efekt chcemy uzyskać. Oto przykłady różnych budulców na ścieżki oraz możliwość ich wykorzystania w ogrodach o różnym charakterze:

Kostka i płyty betonowe

Ścieżka z płyt betonowych w ogrodzie przydomowymMateriały te są trwałe i można z nich tworzyć równe nawierzchnie po których można się poruszać się nie tylko pieszo. Wzorów, barw i faktur kostek i płyt jest mnóstwo, co stwarza różnorodne możliwości aranżacji. Można je więc wykorzystać zarówno w swobodnych ogrodach angielskich gdzie sprawdza się drobne kosteczki w stonowanych kolorach zblizonych do naturalnego kamienia jak i nowoczesnych założeniach miejskich gdzie lepiej sprawdzą się duże kostki i płyty o wyraźnej, mocnej kolorystyce.

Kostka granitowa

Kostka granitowa jest niezwykle pieknym materiałem łączącym cechy kostek brukowych takich jak trwałość z urokiem kamienia naturalnego. Wadą ścieżek z granitu jest stosunkowo wysoka cena ich wykonania oraz trudność w ich czyszczeniu. Kostka granitowa jako materiał na ścieżki nadaje się do niemal kazdego rodzaju ogrodu.

Kamień naturalny

ścieżka z kamienia naturalnego - ogród w RzeszowieZ kamienia naturalnego można wykonywac najróżnejsze rodzaje ścieżek od tych o wyrażnie zaznaczonych granicach - aż po ścieżki w formie luźno ułożonych w trawniku płyt. Na ścieżki znakomicie nadają się płyty twardych piaskowców, łupków krystalicznych, porfirów, granitów oraz innych twardych skał. Zdecydowanie lepiej nie budowac ścieżek z płyt wapiennych, gdzyż skała ta jest miękka i niezbyt trwała. Ścieżki z kamienia naturalnego w zależności od sposobu ich wykonania pasuja do większości typów ogrodów.

Żwir i grys kamienny

Ścieżki żwirowe są tanie i łatwe w wykonaniu. Aby ścieżka taka spełniala swoją rolę należy staranie zagęścić frakcje żwiru i grysu ukladając je warstwami od najgrubszych do najdrobniejszych. Ścieżki żwirowe doskonale pasują do ogrodów o swobodnym, naturalistycznym charakterze np. ogrodów angielskich, skalnych, wiejskich, leśnych oraz wrzosowisk.

Bruk drewniany

Bruk drewniany to starannie zaimpregnowane wałki drewna układane na sztorc w gruncie. Najtrwalszy i najładniejszy jest bruk dębowy. Ścieżki z bruku drewnianego doskonale pasują do takich samych ogrodów jak ścieżki żwirowe.

Podkłady kolejowe

Podkłady kolejowe to trwały, ale niestety trudno dostępny materiał. Można z nich wykonywać ścieżki układając je na płasko, ciasno obok siebie, lub ukladając je luźno, a puste przestrzenie wypełniając żwirem, lub grysem kamiennym. Ponadto podkłady kolejowe można wykorzystać jako obrzegowania innych ścieżek np. żwirowych. Podobnie jak ścieżki żwirowe, z kamienia naturalnego oraz bruku drewnianego ścieżki z podkładów kolejowych najbardziej pasują do ogrodów o swobodnym, rustykalnym charakterze.